Калоян Кирилов – инвестиционният банкер и щастието в будисткия манастир в Шри Ланка

Калоян Кирилов – инвестиционният банкер и щастието в будисткия манастир в Шри Ланка

Калоян Кирилов е инвестиционен банкер с 20-годишен опит със сливания и придобивания на компании и основател на M&A компанията „Синерджи Груп“. През последните пет години работи и в направление – споделено образование. След като завършва MBA (магистър по бизнес администрация) с пълна стипендия в GVSU, САЩ, работи за Американската агенция за малък и среден бизнес, както и за „Мерил Линч“. След завръщането си в България се занимава с консултантска дейност в сферата на сливанията и придобиванията на компании. Основател е на „Синерджи Груп“ и два стартъпа. Автор е на книгите „Стартъп в BG“ (първа и втора част), „Как да продам фирмата си?“ и „Историята на Екстрапак“. Най-новата му книга – “Успех или щастие” разказва за последното негово пътешествие и как прекарва два месеца в будистки манастир в Шри Ланка.

Какво може да накара един инвестиционен банкер да тръгне на пътешествие към Шри Ланка и да прекара два месеца в будистки манастир? 

Когато един човек вече е изминал половината си житейски път и има едни 15-20 г. професионален живот, започва да се пита какво следва от тук нататък. Кой е той? Какъв е смисълът на живота му? Разбира, че преследването и постигането на успеха според западните разбирания не гарантира постоянно щастие. Почваш да се интересуваш от тези въпроси, четеш и в един момент си казваш, че трябва да провериш на място, от източника, дали това, което пише по книгите за будизма и хиндуизма като философии за справяне с живота е вярно!

кадри от манастир в Шри Ланка

Вие сте опознали както привичките на Западния свят, така и настройката за битието от Изтока. Как бихте ги съпоставили?

В западния свят, животът е устроен така, че хората се стремят да бъдат успешни. Да, вярно е, че за всеки успехът означава различни неща, но в крайна сметка хората смятат, че ако успеят и имат добър живот от материална гледна точка, то ще бъдат щастливи.

Целта на будизма е да ти покаже как човек може да се отърве от страданието.

И тук говорим за ментално страдание само. В момента, в който ти не страдаш, т.е. не изпитваш негативни емоции, то ти трябва да си щастлив.

Можете ли да ни споделите трите най-ценни урока, които научихте от гурутата, с които сте прекарали своя престой?

Уроците са много и някои от тях съм  споделил в книгата си “Успех или щастие”, но ето първите три които ми идват наум:

  1. Човек трябва да реши какво е важното за него в живота. Ако е щастието, то тогава прави само неща, които ще те направят щастлив а не неща, които ще ти дадат добър живот.
  2. Ние сме на земята не да оправим света, а да бъдем в хармония с него, каквото и да се случва.
  3. Няма лоши събития. Начинът, по който човек реагира на тях определя дали едно събитие е “лошо” или “добро“.
Калоян Кирилов, Synergy Group

Какво е “абсолютното” и “безусловното щастие”? Обречен ли е човекът на страдание или е възможно да се “освободим” от очакванията?

Безусловното или абсолютното щастие е вътре в нас и нищо във външния свят не може да ти го осигури.

Външният свят може да ти донесе само условно щастие. Независимо дали говорим за материални неща или за семейство, деца или сходни. Тези неща пак са условни, защото утре може да ги няма, нали?

Какво можем ние, българите, да взаимстваме от източните виждания и начин на живот?

В този контекст е важно да разберем, че въпросът не е за националността – българи, американци или някой друг. Много от хората, които живеят в т.нар. “източен свят” (в Азия), прилагат “западния” начин на живот в стремежа си към успех. Има нищо лошо в това да постигнем успех, но трябва да осъзнаем, че той не е гаранция за щастие. Има множество примери за това: Матю Пери, Майкъл Джексън, Робин Уилямс и други. Затова е важно да се стремим към щастието, защото когато сме щастливи, тогава вече сме успели за себе си.

Благодарим ви, че сте първият гост на ДобреСъм и споделихте своите тайни на щастието! Ще се радваме да Ви поканим отново в бъдеще! Какво ще посъветвате нас като един стартъп екип със смелата мисия да направим хората в България по-щастливи? 🙂 

Това е супер цел, която сте си поставили! Въпросът е че никой не може да направи друг човек щастлив – това, което може да направите е да покажете на хората истината! Защо се случват нещата и как се случват. Когато те осъзнаят тази истина, те сами ще намерят пътя към своето щастие!