Паник атаки – говорим за тях. Настоящата статия е написана с желание да помогнем на повече хора, които се борят всеки ден с паник атаките. В нея ще научите много важни и работещи съвети за справяне с проблема.
Съдържание
Какво са паник атаките? Паническо разстройство – определение
Паник атаките или “паническо разстройство” са неочаквани епизоди на интензивен страх или усещане за паника, които могат да се случат внезапно и без предупреждение. Те могат да бъдат ужасяващи и плашещи за тези, които ги изпитват, но важно е да се разбере, че паник атаките са обратимо състояние и с тях хората се справят успешно с подходящо лечение и стратегии за управление.
Тези “епизоди” могат да бъдат много плашещи и дезориентиращи, тъй като симптомите често са много силни и могат да включват физически усещания като сърцебиене, изпотяване, треперене, усещане за задушаване, болка в гърдите и замайване. Понякога хората, които преживяват паник атака, смятат, че получават сърдечен удар или полудяват.
Как да познаем паник атаките?
Ето едни от най-честите начини, по които хората описват паник атаката:
- “Усещам, че сякаш нещо нередно се случва или предстои да се случи, сякаш пред мен има заплаха”.
- “Притеснявам се от места, на които има много хора. Преди да ми предстои излизане дълго премислям, притеснявам се, сякаш ми предстои изпит, а не виждане с приятели. По време на самото виждане, изпитвам притеснение, страх, тревожност и дискомфорт, който ме кара да си тръгна възможно най-скоро”.
- “Изведнъж сякаш всичко е насън, или на игра. Нещата изглеждат странни и нереални”.
- “Чувствам се като в затворено пространство, тунел, без изход или възможност за спасение.”
- “Сякаш губя контрол върху себе си, полудявам”
- “Усещам се като че се задявам, не ми стига въздух, дори и да дишам нормално, но не мога да спра да се треса и да чувствам нестабилност.”
Данни и статистика за състоянието
- 11% от хората в САЩ изпитват паническа атака през дадена година. Източник: Cleveland Clinic
- Около 2.7% от възрастните в САЩ имат паническо разстройство.
- Източник: National Institute of Mental Health (NIMH)
- Жените са два пъти по-склонни да развият паническо разстройство от мъжете. Източник: National Institute of Mental Health (NIMH)
- Паническите атаки могат да се появят на всяка възраст, но обикновено започват в късните тийнейджърски години или ранна зряла възраст.
- Паническите атаки могат да бъдат отключени от стресови ситуации, но понякога могат да се появят и без очевиден отключващ фактор.
Симптоми на паническото разстройство
За всеки човек, паник атаките протичат различно и с различни симптоми. Възможно е за някого да протекат, повтаряйки усещането за конкретно травматично събитие или чрез тригър, който напомня на мозъка за тежък момент от миналото.
Освен това, паник атаките могат да бъдат предизвикани от различни фактори, включително генетични наследствени фактори, психологически стресови състояния и биологични дисбаланси.
Паник атаките се случват НЕ само когато сте под напрежение, но и когато си почивате!
Симптомите често се свързват със стресови ситуации, но могат да се случат и по време на почивка или в релативно спокойни обстоятелства. Мнозина страдащи от проблема споделят, че всъщност, когато са под напрежение, тялото и съзнанието им сякаш се мобилизира и справя със състоянието – затова и паник атаките възникват САМО когато са в спокойно състояние. Например, вечер пред телевизора, по време на хранене или дори по време на сън.
Физически симптоми
- Ускорен пулс и сърцебиене
- Учестено дишане
- Усещане за задушаване
- Потене и топлинни вълни
- Замайване и усещане за отмаляване/припадък
- Трептене и шаване с ръце и крака
- Порив за повръщане от страх
- Болки в стомаха и гадене (пеперуди в стомаха)
Повече за симптомите
Бърз пулс (тахикардия)
Един от най-честите физически симптоми на паник атака е усещането за бързо, необичайно ускорено биене на сърцето. Този симптом може да бъде много настъпителен и да предизвика допълнителен страх от сърдечен пристъп или смърт, дори когато няма абсолютно никакви основателни причини за притеснение.
Учестено дишане (хипервентилация)
Хипервентилацията е обикновено свързана с паник атаките и може да доведе до усещане за задушаване или неспособност да дишате нормално. Хората могат да изпитат чувство на задушаване, затруднено дишане и усещане за липса на въздух.
Усещане за удушаване или задушаване
Много хора, които преживяват паник атаки, описват усещането си като задушаване или удушаване, като имат усещане, че въздухът не достига до тях. Това, обаче, се дължи на учестеното дишане.
Повишено потене, усещане за жега
Паник атаките могат да доведат до интензивно потене, дори ако на мястото е студено или хладно. Можете да забележите, че при паник атака сякаш сте единственият в стаята, който гори от жега дори да сте най-тънко облечени. Този симптом често се дължи на активацията на нервната система, която реагира на стреса.
Замайване, слабост, усещане за припадане
Много хора се оплакват от замайване или чувство на слабост по време на паник атаки. Това може да бъде резултат от изменения в кръвното налягане или хипервентилацията, която води до намаляване на кислородното налягане в мозъка.
Трептене, тупане на ръцете и краката
Паник атаките могат да предизвикат трептене или неестествено шаване на ръцете и краката, като резултат на активацията на нервната система и усещането за напрежение или стрес.
Порив за повръщане и гадене
При някои случаи е възможно страхът да обвземе толкова човекът, че той да усеща сякаш ще повърне поради твърде много страх.
Болки в стомаха и гадене (пеперуди в стомаха)
Съществуват симптоми на паник атака, които могат да включват болки в стомаха и гадене, често описвани като “пеперуди в стомаха”. Тези симптоми се дължат на физиологичните промени, които се случват в тялото по време на стресови състояния като паник атака. Това е така нареченият “нервен стомах”.
Когато организмът е повален от стрес, нервната система се задейства, като резултат на което се освобождават хормони като адреналин. Тези хормони могат да предизвикат различни физически реакции, включително затруднено усвояване на храната и увеличено напрежение в стомаха. Този феномен може да бъде описан като болка в стомаха или усещане на гадене, сходно на това, което много хора изпитват преди важни събития или в стресови ситуации.
Важно е да се отбележи, че много хора, които преживяват паник атаки, могат да си мислят, че причината за тези симптоми е свързана със здравословни проблеми като гастрит или други стомашни заболявания. Това може да доведе до допълнителен стрес и тревожност за тяхното здраве. Въпреки че е важно да се изключат сериозни здравни проблеми, като гастрит, е от съществено значение да се осъзнае, че болката в стомаха и гаденето могат да бъдат признаци на притеснение и стрес, а не задължително на стомашно заболяване. Тези симптоми често отразяват физическата реакция на тялото към психологическия стрес, който е характерен за паник атаките.
Тези физически симптоми са обичайни за паник атаките и често се изпитват от тези, които преживяват това състояние.
Психологически симптоми
- Интензивен страх, че “нещо лошо ще се случи”
Хората, които преживяват паник атаки, често се оплакват от усещането на необясним страх и тревожност. Този страх може да бъде толкова силен, че доминира над всички други мисли и усещания и да предизвика физически реакции като усилени сърдечни пулсации и дълбоко дишане.
Хората могат да се чувстват като изложени на опасност, без ясна причина за този страх. Те често не могат да идентифицират конкретна заплаха, но усещат непокой и тревожност, които доминират в техния ум.
- Страх от смърт
Страхът от смърт е често срещан и нормален симптом при паник атаките. Хората, които изпитват паник атаки, често съобщават за усещане на интензивен страх, който може да включва мисли за непосредствена опасност или смърт. Тези страхове са свързани с физическите симптоми на паник атаките, като ускорен пулс, затруднено дишане и чувство на загуба на контрол, които могат да бъдат много плашещи.
- Интензивен страх, че нещо лошо ще се случи – и търсене на проблема
Времето по време на паник атака е прекарано в състояние на интензивен страх и тревожност. Хората често описват този страх като необясним и преувеличен, като чувстват, че нещо лошо се случва или ще се случи. Възможно е да започнете да оглеждате пространството в търсене на нередност и дори да започнете да “откривате” нереални опасности. Някои пациенти споделят за страх от пожар, наводняване, удавяне, задушаване, земетресение или сходен.
- Усещане за ужас и безпомощност
Паник атаките често са съпроводени от усещането за ужас и безпомощност. Хората се чувстват като в затворен тунел, без възможност за избягване или спасение от страха, който изпитват. Те могат да се чувстват като в плен на своите страхове, което може да ги направи.
- Страх от загуба на контрол и полудяване
Един от най-изразените страхове по време на паник атака е страхът от загуба на контрол. Хората се страхуват, че техният страх ще ги превърне в луди или че ще загубят себе си. Те могат да се чувстват като че било да губят ума си или да загубят контрол върху себе си, което може да бъде много страшно и плашещо изживяване.
- Страх от публично излагане, злепостяване
Някои хора, които преживяват паник атаки, се страхуват от това да бъдат забелязани или оценявани, критикувани от други хора, особено ако атаката се случва в публично място. Те се тревожат за реакциите на другите и се притесняват от това как ще бъдат възприети, което може да допълни стреса, който вече изпитват.
- Деперсонализация и дереализация – Усещане за отчуждение или “нереалност” – сякаш всичко е сън
Някои хора описват усещането си като отчуждение от себе си или от околната среда. Те могат да изживеят чувство на нереалност или несвързаност към света около тях. Този вид деперсонализация или дереализация може да бъде много объркващ и наистина плашещ за засегнатите лица, като се чувстват като че живота им е в съня или филм.
- Усещане, че всичко около вас става по-шумно или по-светло (overstimulation)
Когато всичко около вас става твърде шумно, ярко или твърде светло, това може да е знак за сензорна пренаситеност. Сензорната пренаситеност възниква, когато мозъкът получава повече стимули от околната среда, отколкото може да обработи. Това състояние е често срещано при хора с тревожност или други неврологични състояния, но може да се случи на всеки под силен стрес или умора.
Например, в претъпкан мол или супермаркет с ярко осветление и много звуци, като разговори, музика и шум от количките за пазаруване, човек със сензорна пренаситеност може да се почувства изключително напрегнат и дори да изпита паник атака. В такъв случай, всеки шум може да звучи оглушително, светлините да изглеждат ослепителни, а движенията на хората около него да са объркващи и стресиращи.
Причини за паник атаки
Причините за паник атаките не са напълно изяснени, но те могат да бъдат свързани със стресови събития, хроничен стрес, генетична предразположеност или химически дисбаланс в мозъка. Например, загуба на близък човек, сериозни промени в живота като развод или загуба на работа, или дори натрупване на ежедневен стрес могат да предизвикат паник атаки.
Ето някои от основните и най-разпространени причини сред хората:
- Генетична предразположеност
Хората, чиито роднини са имали паник атаки или паническо разстройство, са по-склонни да ги изпитат също. Наследствеността играе важна роля в развитието на тези състояния. - Химически дисбаланс в мозъка
Изследвания показват, че дисбалансите в невротрансмитери като серотонин, норадреналин и гама-аминомаслена киселина (GABA) могат да играят роля в появата на паник атаки. Тези химикали помагат за регулиране на настроението и реакциите на стрес. - Стресови събития
Животни събития като загуба на близък човек, развод, загуба на работа или финансова криза могат да предизвикат паник атаки. Тежкият и хроничен стрес също може да увеличи риска. - Травматични преживявания
Хора, преживели травматични събития, като физическо или емоционално насилие, инциденти или природни бедствия, могат да бъдат по-предразположени към паник атаки. - Фобии
Някои хора изпитват паник атаки като част от фобии, когато са изложени на специфични тригери като страх от височини, летене, тесни пространства или социални ситуации. - Злоупотреба с различни вещества
Алкохолът, наркотиците и някои медикаменти могат да предизвикат или да влошат паник атаките. Абстиненцията от алкохол или наркотици също може да доведе до такива състояния. - Промени в живота
Внезапни и големи промени в живота, като преместване в нов град, започване на нова работа или раждане на дете, могат да бъдат стресиращи и да предизвикат паник атаки. - Медицински състояния
Някои физически заболявания, като сърдечни проблеми, хипертиреоидизъм или хронични болки, могат да предизвикат симптоми, подобни на паник атаките, което може да засили тревожността и паниката. - Кофеин и други стимуланти
Прекомерната консумация на кофеин или други стимуланти като никотин може да предизвика паник атаки при някои хора, като увеличи сърдечния ритъм и повиши нивата на тревожност. - Психологически фактори
Личностни черти като перфекционизъм, висока чувствителност към стрес или склонност към катастрофизиране могат да увеличат риска от паник атаки. Тези хора са по-склонни да интерпретират нормални телесни усещания като опасни, което може да доведе до паника. - Пандемията отключва паник атаки
Мерките за социално дистанциране и карантината доведоха до социална изолация, което може да увеличи чувството на самота и тревожност. Липсата на социална подкрепа може да бъде трудна за справяне и да предизвика паник атаки. - Дълги часове, прекрани вкъщи, включитело хоум офис
Да, дългите часове, прекарани вкъщи, включително работата от вкъщи, могат да бъдат причина за сензорна пренаситеност, когато най-накрая излезете навън. Работата от вкъщи и ограниченото социално взаимодействие могат да доведат до намаляване на способността ви да обработвате и да се справяте със сензорните стимули, които срещате извън дома и да водят до паник атаки.
Когато сте вкъщи за дълги периоди, околната среда става предсказуема и контролирана. Сензорните стимули са минимални и познати, като например звука на компютъра, телевизора или уредите в домакинството. При излизане навън обаче, мозъкът е изправен пред множество нови и разнообразни стимули като ярка светлина, различни шумове и движения. Тъй като не сте свикнали с тази промяна, може да се чувствате претоварени.
Fright or Fight – борба или бягство по време на паник атака
“Fright or Fight” е фраза, която обикновено се използва за да опише двата основни отговора на организма при усещане за заплаха или опасност – борба или бягство. Този отговор е част от еволюционната биология на човека и другите бозайници и представлява механизъм за оцеляване в ситуации на опасност.
При паник атаките, които са израз на интензивен страх или тревожност, организмът реагира по сходен начин. На психологическо ниво, човек може да изпита голям страх, безпомощност или чувство на непосредствена опасност. Физиологически, тялото се активира чрез отделянето на хормони като адреналин и кортизол, които мобилизират енергията на организма за действие. Този отговор еволюционно е предназначен да подготви организма за борба или бягство от реална заплаха.
В контекста на паник атаките, тази реакция обаче може да се активира и без наличие на реална заплаха. Човек може да изпита усещането, че се задушава, че сърцето му бие прекалено силно или че губи контрол над себе си. Това може да доведе до още по-голям страх и тревожност, като усещането за паника се засилва още повече.
И в този случай, механизмът “Fright or Fight” може да се изиграе. Някои хора може да реагират като се опитат да избягат от ситуацията, в която изпитват паника, докато други може да се чувстват настроени да се борят с нея. Както и да е, ефектът от този механизъм може да бъде много изтощителен и дори да влоши състоянието на човека.
Трикове за прекратяване на паник атака (докато се случва)
Ефективното управление на паник атаките обикновено включва стратегии за успокояване и релаксация, които могат да помогнат на човека да се справи със стреса и тревожността, които ги предизвикват. Това може да включва дълбоко дишане, медитация, физическа активност или терапия. В някои случаи, професионална помощ от психотерапевт може да бъде необходима, за да се разберат и управляват причините за паник атаките.
1. Осъзнайте, че това, което се случва е физически симптом и не е истина
Когато осъзнаем, че това, което изпитваме, е физически симптом и не е истинска заплаха, можем да поемем по-контролиран подход към справянето с паник атаките. Важно е да разберем, че паник атаките са реакция на тялото и мозъка към усещане за опасност, която обаче може да бъде изцяло вътрешна и не основана на реална заплаха.
Вместо да се борите със симптомите или да ги игнорирате, опитайте се да ги приемете. Разберете, че те са част от тялото ви, реагиращо на стрес, но не са реална заплаха. Отхвърлете негативните мисли и ги заместете с положителни. Дайте си да разберете, че паник атаките са временни и че можете да се справите с тях. Вие сте достатъчно силни.
2. “Заземяване” чрез оглеждане на пространството около нас
Използвайте техники за заземяване, за да се фокусирате върху настоящия момент. Например, огледайте се наоколо и назовете пет неща, които виждате, четири неща, които можете да докоснете, три неща, които чувате, две неща, които можете да помиришете и една, която можете да опитате. Това може да помогне за отклоняване на вниманието от паниката.
3. Практикувайте прогресивна мускулна релаксация
Напрягайте и след това отпускайте различни мускулни групи в тялото си, като започнете от краката и постепенно преминавате към главата. Това може да помогне за намаляване на физическото напрежение.
4. Фокусирайте се върху обект
Намерете обект близо до вас и се фокусирайте върху него. Опишете го подробно на себе си – неговия цвят, форма, текстура. Това може да помогне за отклоняване на вниманието от паниката и да ви върне към реалността.
Как да разбера какво предизвиква паник атаките ми? Записвайте си всеки път, когато получавате паник атаки
Записването на всеки епизод на паник атака може да бъде много полезно за разбирането на това, което ги предизвиква и за намирането на начини за управление. Ето как можете да започнете да записвате:
- Запишете кога точно се е случила паник атаката. Това ви помага да отстраните патерните и да откриете евентуални фактори, които могат да бъдат предизвикатели.
- Запишете какви симптоми сте изпитвали по време на паник атаката, включително физически и емоционални симптоми. Например, дали сте чувствали заушване, бързо сърцебиене, страх или безпомощност.
- Опитайте се да си припомните какви обстоятелства са били присъщи на момента на паник атаката. Включете какво правехте, къде бяхте, какво мислехте и как се чувствахте.
- След като сте записали няколко паник атаки, започнете да анализирате записките си, за да идентифицирате общи фактори или тригери. Въпросите, които може да си зададете, включват: Има ли общи ситуации или мисли, които предшестват паник атаките? Има ли определени хора, места или дейности, които предизвикват паник атаките? Дали е спомен за миналото? Страх от бъдещето? Когато релаксирам ли се случват или когато съм активен/а?
- Проучете записките си, за да откриете общи теми или тригери. Това може да ви помогне да разберете по-добре какво ви предизвиква и как можете да се справите с тези ситуации в бъдеще.
Записването на паник атаките и анализът на тези записки може да ви помогне да създадете по-голямо осъзнаване за това, което ви предизвиква и как можете да се справите с тези ситуации по-ефективно. Ако забележите общи теми или тригери, които ви затрудняват, консултирайте се с професионален терапевт или консултант, за да получите подходяща подкрепа и стратегии за управление.
Лечение на паник атаки
Важно е да се знае, че паник атаките могат да се лекуват. Терапията може да включва когнитивно-поведенческа терапия (КПТ), която помага на хората да разпознават и променят негативните мисловни модели и поведения, които допринасят за паник атаките. В някои случаи, лекарствата също могат да бъдат полезни за контролиране на симптомите.
Лечение чрез излизане от зоната на комфорт, стъпка по стъпка
Лечението на паник атаки чрез експозиционна терапия (exposure therapy) е ефективен метод, който помага на хората да се изправят срещу страховете си и да намалят тревожността, свързана с тези атаки. Експозиционната терапия включва постепенно излагане на ситуациите или местата, които предизвикват панически атаки, с цел да се намали чувствителността и реакцията към тези тригери.
Първата стъпка в този процес е идентифициране на ситуациите или стимулите, които предизвикват паник атаки. Това може да бъде претъпкано място, определен вид социално взаимодействие или специфична физическа активност, като например изкачване на стълби, ако задъхването е тригер. След като тези тригери бъдат идентифицирани, терапевтът и пациентът ще изготвят план за експозиция, който ще включва постепенно и контролирано излагане на тези ситуации.
Процесът на експозиция започва с по-малко плашещи ситуации и постепенно се преминава към по-интензивни. Например, ако претъпканите места предизвикват панически атаки, терапията може да започне с кратки посещения на по-малко оживени места, като например малък магазин. След като пациентът се почувства по-комфортно и тревожността намалее, може да се премине към по-големи и по-оживени места, като например търговски център.
По време на експозиционната терапия терапевтът ще помогне на пациента да използва техники за релаксация и контрол на дишането, за да се справя с тревожността, която може да възникне. С времето и с повторенията пациентът ще започне да усеща, че тревожността намалява и че може да контролира реакциите си в тези ситуации.
Важно е да се отбележи, че експозиционната терапия трябва да се извършва под ръководството на опитен терапевт, който може да предостави подкрепа и насоки през целия процес. Понякога терапията може да бъде предизвикателна и да изисква търпение, но с времето и постоянството пациентите често отбелязват значително подобрение в справянето с паническите атаки и намаляване на тревожността.
Техники за дишане и успокоение
Ефективното управление на паник атаките може да включва различни техники за дишане, които помагат да се успокои нервната система и да се намали интензивността на атаката. Ето някои от тях:
- Дълбоко дишане
Седнете или застанете в удобна позиция, на удобно място, където се чувствате малко повече в безопасност. На публични места, това може да бъде тоалетна на заведение или другаде, далеч от полезрението на хората. Наплискайте се с вода. Затворете очи и започнете да вдишвате бавно и дълбоко през носа, като опитайе да напълните цялата диафрагма с въздух. Постепенно издишайте през устата, изкарвайки въздуха много бавно и цялостно. Повторете този процес няколко пъти. - 4-7-8 дишане
Тази техника се състои от вдишване за четири секунди, задържане на дъха за седем секунди и издишане за осем секунди. Практикувайте тази последователност няколко пъти, като се стремите да поддържате ритъма и да се концентрирате върху дишането си. - Дишане чрез диафрагмата
Използвайте техниката, като се уверите, че въздухът попълва вашето диафрагмено пространство, а не само горната част на гърдите. Това може да помогне да се намали напрежението във вашите мускули и да се улесни дишането. - Постепенно удължаване на издишането
Съсредоточете се върху удължаването на издишането си, като го правите постепенно по-дълго. Например, започнете с кратки издишания и постепенно удължавайте времето, което отделяте за издишане.
Визуализация и афирмации
Комбинирайте техниките за дишане с визуализации на спокойно място или с положителни афирмации. Може да си представите, че сте на място, където се чувствате спокойно и защитено, или да си повтаряте утешителни фрази като “Аз съм спокоен/спокойна” или “Това ще премине”.
Важно е да практикувате тези техники за дишане редовно, за да станат по-ефективни в управлението на паник атаките. Те също така могат да бъдат комбинирани с други стратегии за управление на стреса, като регулярна физическа активност, здравословно хранене и психотерапевтични методи. Ако паник атаките продължат да бъдат проблем, важно е да се консултирате с квалифициран здравен специалист за подходящо лечение и подкрепа.
Прием на хранителни добавки за паник атаки
Няма научно доказани хранителни добавки, които да лекуват панически атаки. Въпреки това, много хора съобщават за облекчение на симптомите на панически атаки при прием на определени хранителни добавки, но са необходими повече изследвания, за да се потвърдят тези ефекти.
Винаги е най-добре да се консултирате с лекар или друг квалифициран специалист по психично здраве, преди да приемате каквито и да било хранителни добавки, особено ако приемате лекарства.
Ето някои хранителни добавки, които може да са полезни:
- 5-HTP: 5-HTP (5-хидрокситриптофан) е потенциално полезна хранителна добавка за панически атаки. Това е прекурсор на серотонин: Серотонинът е невротрансмитер, който играе роля в настроението, съня, апетита и други функции. Ниските нива на серотонин са свързани с тревожност и депресия. 5-HTP се превръща в организма в серотонин, така че теоретично може да помогне за облекчаване на симптомите на панически атаки, причинени от нисък серотонин. Някои изследвания показват ефективност: Ограничени изследвания показват, че 5-HTP може да бъде полезна за намаляване на симптомите на панически атаки. Например, едно проучване показва подобрение при пациенти с паническо разстройство, приемащи 5-HTP, в сравнение с плацебо.
- L-теанин: L-теанинът е аминокиселина, която се намира в зеления чай. Тя има успокояващ ефект върху мозъка и може да помогне за намаляване на тревожността.
- Магнезий: Магнезият е минерал, който играе важна роля в много функции на организма, включително функцията на нервната система. Някои проучвания показват, че приемът на магнезиеви добавки може да намали симптомите на тревожност и паника.
- Витамини от група B: Витамините от група B са важни за много функции на организма, включително производството на енергия и функцията на нервната система. Някои проучвания показват, че приемът на добавки с витамини от група B може да намали симптомите на тревожност и паника.
Консултация с терапевт или друг специалист по ментално здраве
Ако страдате от паник атаки, има няколко вида специалисти, към които можете да се обърнете за помощ:
- Психолог: Психолозите са обучени да помагат на хората да разбират и преодоляват емоционалните и поведенческите проблеми. Те могат да използват различни терапевтични методи, като когнитивно-поведенческа терапия (КПТ), която е особено ефективна при лечение на паник атаки.
- Психотерапевт: Психотерапевтите са специалисти, които предлагат различни форми на терапия за психични разстройства и емоционални проблеми. Те могат да използват различни подходи, включително когнитивно-поведенческа терапия, психодинамична терапия и други, за да помогнат при паник атаки.
- Психиатър: Психиатрите са лекари, които са специализирани в диагностицирането и лечението на психични разстройства. Те могат да предписват медикаменти, ако е необходимо, за управление на паник атаките и свързаните с тях симптоми. Психиатрите често работят в тясно сътрудничество с психолози и психотерапевти, за да осигурят цялостна грижа.
- Клиничен психолог: Клиничните психолози са специализирани в диагностицирането и лечението на психични заболявания. Те използват различни техники за терапия, включително КПТ, и могат да помогнат при сериозни случаи на паник атаки.
При първа стъпка, можете да се обърнете към психолог или психотерапевт за оценка и начално лечение. Те могат да ви помогнат да разберете корените на паник атаките и да разработите стратегии за справяне с тях. Ако е необходимо, те могат да ви насочат към психиатър за допълнителна помощ и медикаментозно лечение.
Научвете повече за разликата между психолог, психиатър, терпаевт и др.
Свържете се със специалист сега!
В платформата ДобреСъм можете да потърсите психолог, психотерапевт, психиатър или друг тип специалист по терапия, да се запознаете с техния опит и да си насрочите час. Изборът на подходящ специалист може да зависи от вашите специфични нужди и предпочитания. Важно е да намерите специалист, с когото се чувствате комфортно и в чиито умения имате доверие.